ASG to rodzaj rozrywki, która z roku na rok zyskuje na popularności. Rozwinięciem skrótu ASG jest Air Soft Gun, czyli rodzaj wiatrówki, repliki broni palnej na kulki o standardowej amunicji 6 lub 8 mm. Standardowo stosuje się kulki BB wykonane z aluminium czy też z plastiku, bowiem metalowe są zbyt niebezpieczne i dlatego się ich nie stosuje. Zasilać je może np. specjalny gaz do replik. Zabawa w ASG daje możliwość poczucia się jak na prawdziwym placu „boju”. Bez wątpienia są to doznania, które powinien przeżyć każdy fan militarnej tematyki. 

Szczególnie jeśli nie do końca przekonał go paintball, bowiem ASG jest znacznie bliższy odwzorowaniu realiów – nie biegamy w maskach chroniących nas przed kolorowymi kulkami, tylko w umundurowaniu. Ma ono w pełni odwzorowywać realia wojenne, dlatego też poruszanie się na polu bitwy jest prostsze, a brak maski ochronnej poszerza znacznie nasze pole widzenia.

Bezpieczeństwo

Warto zaznaczyć, że rozgrywka w ASG jest w pełni bezpieczna, tak jak wspomnieliśmy na wstępie kulki mają pomagać w wiernej imitacji wojny, jednak nie mogą wyrządzić krzywdy graczom. Dodatkowo chronić ma militarny ubiór, a jedyną osłoną na twarz są gogle bądź okulary balistyczne. Na pewno nie wpływa to w tak negatywnym stopniu na rozgrywkę, w jaki może wpływać maska ochronna w przypadku paintballa. Nie ma się więc co dziwić, że ASG traktowane jest jako realistyczna alternatywa właśnie dla paintballa.

Rozgrywka

Przejdźmy więc do najważniejszego, czyli do zasad, jakie rządzą rozgrywką w ASG. Są one bardzo proste, jednak istnieją różne rodzaje gry. Standardowo tworzymy dwie drużyny, które ze sobą walczą i wykonują określone zadania. Nadrzędnym jest oczywiście pokonanie przeciwnika, jednak rozgrywkę wzbogaca się o takie elementy, jak zakładnicy, konwoje (które można atakować) odbijanie flag – ogranicza nas tylko wyobraźnia dotycząca trybu gry, jaki wybierzemy.

W internecie możemy znaleźć mnóstwo zapaleńców, którzy tworzą zespoły, grupy bawiące się w ASG. Zdarza się nawet, że organizują one nawet regularne rozgrywki na poligonach. Coraz więcej firm zajmuje się także organizacją imprez integracyjnych w Airsofcie. Bez wątpienia wybór oferty takiej firmy może być dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody w ASG.

Wybór sprzętu jest naprawdę duży. Na wyposażenie składa się rzecz jasna broń, którą stanowi replika broni palnej. Niezwykła gratka dla wszystkich fanów wojny, by mieć możliwość posługiwać się bronią 1:1 jak  np. z ulubionego filmu czy też gry komputerowej. Ale warto podkreślić, że oprócz pistoletów, wiatrówek broń na poligonie ASG mogą stanowić wszelkiego rodzaju granaty, granatniki, ale też i broń maszynowa i snajperki.

ASG, czyli alternatywa dla prawdziwych fanów wojny

Amunicja do broni różni się znacząco od tej paintballowej. Okrągłe plastikowe kulki napędza specjalny gaz do replik, który umożliwia grę nawet w niskich temperaturach. Gaz do replik dzielimy na green gas i CO2. Uczestnicy rozgrywek Airsoftowych cenią sobie fakt, że otrzymując „postrzał” zadany bronią ASG, odczuwa się go po stokroć bardziej niż w przypadku paintballa. Dzięki temu rozgrywka staje się bardziej realistyczna, a zespoły są zmuszone, by opracowywać taktykę na grę.

Trzeba więc włożyć więcej zaangażowania w rozgrywkę, nie jest to już tylko beztroskie strzelanie, ale w pewnym sensie realistyczna imitacja wojny. Musimy być skupieni przez całą rozgrywkę, bo przykładowa seria z repliki Microguna na pewno nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Jednak każdy, kto decyduje się na przystąpienie do tej zabawy nie będzie zawiedziony, jeśli tylko wie czego się spodziewać.

Inspirowane: Protechguns.com – smarowanie repliki