Sypialnie inspirowane stylem naszych północnych sąsiadów zyskują coraz większą popularność, zmieniając oblicza naszych domów. Skandynawski design odznacza się eleganckim minimalizmem z przewagą jasnych barw. W tym rodzaju aranżacji, królują przede wszystkim odcienie bieli i szarości z subtelnymi drewnianymi lub kamiennymi dodatkami. Bardzo ważne jest również oświetlenie, dzięki któremu sypialnia zachowana jest w bardzo pogodnym klimacie. Jak urządzić pokój z zastosowaniem zasady minimalizmu?
Sypialnia w stylu klasycznym
Sposobów na sypialnie według skandynawskiej receptury jest bardzo dużo, z uwagi na ciągłą ewolucję stylu. Klasyczne wystrój odznacza się ścianami w kolorze bieli, udekorowanymi kilkoma obrazami w stylu geometrycznym. Kolejnym elementem jest odpowiedni dobór jasnych, drewnianych paneli. W zależności od koloru drewna, odnosić do niego będziemy elementy wyposażenia wnętrza, czyli szafkę nocną, szafę i komodę.
Łóżko w stylu skandynawskim powinno być duże i proste, nie posiadając przy tym dodatków poza ewentualnym podgłówkiem. Tutaj również wszystko zależy od wyboru stylizacji, jednak idąc za klasycznym drewnem można wybrać ramę z tego materiału. Łóżko jest głównym elementem sypialni skandynawskiej, dlatego powinno znajdować się w centrum pomieszczenia i być dobrze oświetlone.
Skandynawska stylistyka dopuszcza również wybór mebli z ciemnego drewna lub metalu. W tym przypadku trzeba uważać, żeby elementy te nie były wykonane zbyt topornie. Styl ten to przede wszystkim lekkość, więc należy zwrócić uwagę czy szafka nocna lub komoda wykonana z ciemnego drewna, nie zabierają za dużo powietrza.
Mnie dodatków, więcej przestrzeni
Inspirując się stylem skandynawskim, nie należy zapomnieć o zachowaniu umiaru z dodatkami. Sypialnie tego typu, to przede wszystkim dużo wolnej przestrzeni z naciskiem na minimalizm elementów wyposażenia wnętrz. Możemy co prawda położyć świeczniki, lampki czy rustykalne lampiony na naszym parapecie lub komodzie, jednak dwa lub trzy w zupełności wystarczą.
Wybierając lustro, warto zdecydować się na styl prosty i klasyczny, w kolorze pasującym do szafy i komody. Pościel i poduszki najlepiej zachować w jasnych odcieniach, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na łóżko w ciemnym kolorze.
Jedną z ważniejszych kwestii jest oświetlenie pokoju. Samo wykorzystanie białej farby i jasnej podłogi znacząco rozjaśnia przestrzeń, jednak dodatkowo pozbywając się ciężkich i ciemnych kotar na rzecz białych i zwiewnych firan, pozwoli to wpuścić dużo światła słonecznego do naszej sypialni. Sztuczne naświetlenie w postaci lamp wiszących i lampek nocnych rozjaśni za to pokój podczas długich, zimowych wieczorów. Przy wyborze abażur, należy pamiętać o nieodłącznej zasadzie minimalizmu i jasnych kolorów.
Swoboda w skandynawskim stylu
Skandynawski styl pozostawia sporo miejsca na różne wariacje. Wykładzina całkowicie tutaj odpada, jednak mały dywanik, na który będziemy z rana stawiali nasze gołe stopy pasuje jak najbardziej. Warto postawić tutaj na jasne odcienie szarości.
Coraz częściej spotykane są również aranżacje z użyciem ciemnego kamienia, metalu i drewna. Białe ściany w połączeniu z ciemną podłogą i elementami wyposażenia, nadają designowi surowości i solidności. Dodatkowo sypialnia zyskuje na elegancji, a odpowiednie zagospodarowanie ciemnym materiałem może przynieść naprawdę ciekawe efekty.
Trzeba pamiętać, że skandynawski styl to przede wszystkim swoboda działania. W toku ewolucji, powstają coraz różniejsze wariację znacznie odbiegające od pierwotnego stylu. Niezmienny pozostaje trzon, czyli przewaga jasnych kolorów nad ciemnymi, duża ilość światła oraz zachowanie znaczącej ilości wolnej przestrzeni.