Imprezy okolicznościowe i spotkania z przyjaciółmi to doskonały czas na relaks i integracje. Organizacja takich uroczystości stanowi duże wyzwanie. Poza miejscem i serwowanymi posiłkami duże znaczenie ma właściwie podany alkohol.

Impreza kameralna – jak podawać alkohol?

Nieodłącznym elementem przyjęć jest alkohol. Rodzaj trunków, które będą podawane, zależny jest od charakteru imprezy, pory dnia, a także wybranego miejsca na tę okoliczność. W problemowej sytuacji możemy skorzystać z propozycji barmana lub sami wybieramy naczynia do alkoholu. Oferta dostępnego na rynku szkła jest duża. Wielu z nas jednak nie ma znajomości i umiejętności obsługi imprez oraz doboru szkła. W takich okolicznościach dobrze jest skorzystać z usług osób, które profesjonalnie zajmują się obsługą i posiadają ukończony kurs barmański. Spotkanie może mieć miejsce w domu, barze lub pubie i mieć swobodny charakter. Kiedy jednak impreza ma być bankietem, czy uroczystością bardziej oficjalną, wówczas powinno się zadać o precyzyjne dopasowanie trunków i szkła, w którym są podane.

Czy każdy alkohol podajemy w innym szkle?

Dobry barman to osoba posiadająca pewne umiejętności i ukończony kurs barmański. To człowiek, który z pewnością nie poda wina w szklance do piwa. Wiele osób chciałoby te wzorce powielać w domu podczas spotkań towarzyskich. Oferta sprzedażowa naczyń do czegoś mocniejszego jest bogata we wzory, kolory i kształty. Zatem jakie szkło, do jakiego alkoholu wybrać?

Jakie szkło do piwa?

Można by powiedzieć to łatwe, piwo w kuflu. Nic bardziej mylnego, trzeba pamiętać, że piana ma znaczenie, gdyż uwalnia aromaty. W zasadzie szklanka do piwa jest klasyczną szklanką o kształcie walca, lekko rozszerzona na górze.

Jakie kieliszki do wina?

Do wina białego i czerwonego kieliszki są wykonane z cienkiego szkła. Służą do nich pękate kielichy, często o sylwetce tulipana. Głębokie naczynie osadzane jest na nóżce, co umożliwia mieszanie trunku.

W jakich kieliszkach wódka?

Te kieliszki należą do często używanych, a cechą, która je wyróżnia, jest ich pojemność. Powinna ona wynosić od 30 ml do 50 ml. Mogą to być kieliszki na małej nóżce do wódek gatunkowych, czy zwykłe z grubym dnem.

Co podajemy do whisky?

Do tego alkoholu podajemy szklankę o prostej, szerokiej budowie i grubym dnie. Ma ona zwykle pojemność około 200 ml, napełniamy ją do około 3/4 wysokości.

W czym powinno się podawać drinki?

Drinki to miejsce na pokaz fantazyjnych umiejętności zdobytych na kursie barmańskim. Można stosować szkło według własnych upodobań, długie wąskie szklanki z grubego szkła z miejscem na kruszony lód, soki i słomkę. Niskie i grube szkło do drinków z mało rozcieńczonym alkoholem i małą ilością dodatków.

Decyzja, w czym podać alkohol podczas imprezy jak widać, nie jest prosta, warto skorzystać z pomocy osoby przeszkolonej w tym kierunku, po ukończeniu kursu na barmana. W takiej atmosferze spotkanie towarzyskie będzie należało do udanych i niezapomnianych.