W wielu budynkach mieszkalnych funkcjonuje niewielkie, pomijane aranżacyjnie pomieszczenie, które potrafi spełnić sporo funkcji. Niesłusznie spychamy je na margines – wiatrołap, zwany też przedsionkiem, jest przecież wizytówką domu i rozwiązaniem dającym wiele możliwości.

Wiatrołap – inaczej nazywany przedsionkiem – usytuowany jest między drzwiami wejściowymi, a częścią mieszkalną. Spotykany jest najczęściej w domach lub mieszkaniach znajdujących się w starych kamienicach. Jest niewielkim pomieszczeniem, które – jak sama nazwa wskazuje – chroni wnętrze domu przed napływami zimnego powietrza, wilgoci, czy brudu naniesionego z zewnątrz po otwarciu drzwi wejściowych. Może również spełniać funkcję zapory chroniącej prywatność domowników w przypadku otwierania drzwi np. kurierowi, czy listonoszowi. Z powodzeniem możemy urządzić w nim garderobę, miejsce na przechowywanie roweru lub dziecięcego wózka, czy miejsce do pozostawiania butów, parasoli i wierzchniego okrycia. Świetnie sprawdza się również jako poczekalnia, jeżeli w domu znajduje się gabinet, w którym przyjmujemy interesantów lub pacjentów, oddzielając go od części mieszkalnej. Często również pełni rolę dodatkowego korytarza wiodącego do garażu, kotłowni, czy innych pomieszczeń gospodarczych.

Coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie go również w mieszkaniu o niewielkim metrażu, ponieważ spełnia wiele funkcji, a jego aranżacja nadaje stylu i nowoczesności. 

Funkcje wiatrołapu brzmią zachęcająco. Co natomiast w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na przebudowę mieszkania?

W takim przypadku z pomocą przychodzi nam szkło – jego montaż pozwala zaoszczędzić kłopotliwego remontu mieszkania, a efekt wizualny jest bardzo subtelny. Montaż szklanej ściany pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a jego właściwe uszczelnienie zmniejszy dodatkowo przepustowość hałasu. Dobór tafli stanowiącej zwieńczenie efektu końcowego jest dowolny, a przeszklenie, w zależności od pożądanego efektu, może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza.

Rodzaje szkła decydują o efekcie

Jeśli chcemy, aby dostęp do światła nie został ograniczony, najlepszym wyborem będzie szkło przezierne, tzn. przeźroczyste. Jednak jeżeli zależy nam na tym, aby wnętrze mieszkania chroniła ścianka zasłaniająca przed widokiem odwiedzających nas gości, można ją wykonać z kolorowego szkła barwionego w masie lub tafli z ozdobnym nadrukiem, który pokryje całą jej powierzchnię. Taki wybór jednak ogranicza dopływ światła. Trzecią opcją jest wybór piaskowanej szyby, która po pierwsze nie ograniczy przepływu światła, tylko je rozproszy, a po drugie nie jest w pełni przezierna. 

Przeszklony wiatrołap wygląda bardzo subtelnie i krucho, jest to jednak surowiec dość odporny na uszkodzenia. Jeśli chcemy mieć pewność bezpieczeństwa najlepszym wyborem będzie tafla hartowana. Jest to rodzaj szkła poddawany specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu posiada zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Poddanie go dodatkowej laminacji, czy obróbce sprawi, że nawet jeśli szkło zostanie w jakiś sposób uszkodzone – nie rozpadnie się w drobne kawałki, ponieważ kawałki szkła pozostaną przyczepione do przezroczystej folii.

Subtelny montaż

Istnieją dwie metody wykonania montażu szklanych przegród.

Pierwszym sposobem jest zastosowanie tzw. okuć do struktur bezramowych, takich jak zawiasy, klamry i łączniki. Te niewielkie, stalowe mocowania umieszcza się na krawędzi szkła. Dzięki nim do ścian korytarza z łatwością przymocujemy taflę stanowiącą ściankę działową, w której następnie umieszczone zostaną całoszklane drzwi. Niektóre mocowania, takie jak Calabria lub Como charakteryzują się niewielkim rozmiarem, dzięki czemu ekspozycja szkła jest pełna, a ich aranżacja w otaczającą przestrzeń prezentuje się subtelnie, podkreślając charakter pomieszczenia.

Drugim sposobem montażu wiatrołapu jest zastosowanie aluminiowych listew. Szklaną taflę umieszcza się w aluminiowych listwach, zaś skrzydła drzwiowego osadza się w niewielkiej ościeżnicy. Profile, jakie zostają wykorzystane, są gładkie i niskie, na specjalne zamówienie można je również polakierować na dowolny kolor adekwatny do stylu korytarza. Niewielkim rozmiarem i uniwersalną formą charakteryzują się listwy takie jak Lazio FCM, czy profile ościeżnicowe Nuova Roma.

Ważnym elementem, który podkreśla styl, jaki wybraliśmy, są estetyczne klamki oraz zamki. Możemy postawić na nowoczesne pionowe uchwyty lub pozostać przy standardowym poziomym zamku z wkładką na klucz. Wybór należy do Państwa, a o otrzymanie wymarzonego efektu końcowego pomogą zadbać profesjonalni doradcy.

Źródło: Szklarz Warszawa – sprzedaż i obróbka szkła