Kłopotliwa przeprowadzka
Przeprowadzka do innego kraju może budzić różne emocje. Z jednej strony pojawia się ekscytacja wynikająca z majaczących na horyzoncie perspektyw, a z drugiej – niepokój i obawa. Martwimy się o sytuację swojej rodziny, pracę, rodzinę i przyjaciół. Często pomijamy pozornie trywialne obawy, które rodzą się w głowie naszego dziecka. Malec rozpacza, że musi zostawić swoich kolegów z klasy, ulubioną panią nauczycielkę i przeraża go wizja nieznanego. Co więc jako rodzice powinniśmy uczynić, by chociaż trochę ułatwić mu wkroczenie w nową rzeczywistość? Postępując właściwie, mamy pewność, że wraz z upływem czasu, większość barier zostanie pomyślnie przez dziecko pokonana, a cała sytuacja wpłynie korzystnie na jego przyszłość.
Co na początek?
Nic tak nie ukoi nerwów dziecka, jak szczera rozmowa. Wystrzegajmy się jednak kłamstwa, ale też starajmy się unikać zbyt prostoliniowych stwierdzeń. Pocieszmy dziecko, że na pewno sobie poradzi, odnajdzie nowych przyjaciół. Warto poszukać jakiejś bajki z ulubionymi bohaterami, której wątek będzie skupiony wokół podobnej sytuacji. Warto już na tym etapie zaszczepić dziecku pewną dozę tolerancji, uprzedzić, że może spotkać się z różnymi kulturami, kolorami skóry — i żadna z tych odmienności nie jest powodem do uznania drugiej osoby za gorszą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz rozpocząć delikatną naukę języka obcego poprzez zabawę. Takie wstępne przygotowanie zagwarantuje nam bezproblemowe przejście z jednego trybu na drugi u naszego dziecka.
Jak postąpić z edukacją?
Jeżeli pierwsze trudności zostały pokonane, to należy rozważyć wybór przedszkola. Interesującym rozwiązaniem, które przynosi wiele wymiernych korzyści, jest przedszkole międzynarodowe.. Starannie dokonany proces selekcji i ostateczne przypieczętowanie najlepszego wyboru zagwarantuje nam, że pociecha będzie znajdowała się w dobrych rękach. Wykwalifikowani wychowawcy zadbają o poprawną atmosferę wewnątrz grupy rówieśników, oswoją ich z pewnymi różnicami, a w końcu — przekażą niezbędną wiedzę. Zajęcia w takich przedszkolach często uczą maluchów różnych języków obcych, charakterystycznych cech różnych kultur i innych, ciekawych dla dzieci, faktów i ciekawostek. To również elementarna nauka istotnych z punktu widzenia dalszej edukacji zagadnień. Jeśli poprzedziliśmy cały ten proces rozmową, to łatwiej przekonamy dziecko, że w nowym przedszkolu będzie się dobrze czuło. Z pewnością pojawi się zdenerwowanie i rozdrażnienie, ale wspólnie powinniście sobie z nim poradzić. W ekstremalnych przypadkach warto zwrócić się o pomoc do personelu przedszkola, który z pewnością obmyśli rozwiązanie takiego problemu. Wstępne spotkanie z opiekunką albo wydzieloną grupą rówieśników także pomoże dziecku oswoić się z nową, stresującą sytuacją.
W ostatecznym rozrachunku — czy to dobry wybór?
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale we większości przypadków — owszem, jest to dobry wybór. Prymarną korzyścią niech będzie fakt, że dziecko poza podstawowymi umiejętnościami, zdobędzie poszerzoną o różne zagadnienia wiedzę z zakresu języków obcych i odmiennych kultur. Nauczy się tolerancji i szacunku do innych ludzi, a także przestanie odruchowo bać się obcych rzeczy i zjawisk, słowem — stanie się bardziej otwarte na świat i ludzi. Pamiętajmy też, że dziecko łatwiej pokona swoje obawy, jeżeli znajdzie się wśród rówieśników borykających się z podobnymi trudnościami.
źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw