Lokalizacja mieszkania w bloku ma ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Często decyduje o relacjach z sąsiadami, widoku z okna, a także o wymiarach balkonów. Wiele osób szuka przede wszystkim lokali znajdujących się na ostatnim piętrze budynku – czy słusznie? Warto się nad tym zastanowić i sprawdzić główne atuty tego rozwiązania.

Mieszkanie na ostatnim piętrze to większy spokój

 Z racji tego, iż mowa jest o najwyższej kondygnacji budynku, nie musisz martwić się sąsiadami mieszkającymi nad Tobą. Odpadają więc problemy związane z różnego rodzaju odgłosami dochodzącymi z góry, jak również z ewentualnym zalaniem mieszkania w razie wystąpienia awarii sprzętów AGD lub instalacji wodnej.

Jak wskazują liczne doświadczenia osób żyjących na samej górze, do tego wszystkiego dochodzi większa czystość na klatce schodowej. Powód jest prosty – korzysta z niej zdecydowanie mniej osób, niż w przypadku niższych pięter. Jeżeli więc te kwestie są dla Ciebie istotne, nowe mieszkanie w takim miejscu okaże się prawdziwy strzałem w dziesiątkę.

Większa prywatność na ostatnim piętrze – mieszkanie w bloku

 Przechodzimy do kolejnej zalety związanej z mniejszą liczbą osób (nie tylko sąsiadów) pojawiających się w okolicach Twojego lokalu. Ma to przełożenie na poczucie prywatności, zwłaszcza w porównaniu z lokalami usytuowanymi na parterze, w przypadku których trzeba liczyć się z tym, że każdy przechodzień może zaglądać przez okno do środka.

Ma to także związek z bezpieczeństwem. Co oczywiste, mieszkania na ostatnim piętrze są w znacznie mniejszym stopniu narażone na włamania. Nie tylko poprzez balkon, ale też klatkę schodową. Potencjalny złodziej dwa razy się zastanowi, zanim zaryzykuje wędrówkę na najwyższe piętro budynku.

Wysoki komfort mieszkania na ostatnim piętrze

 Wspomnieliśmy już o jakże ważnej prywatności, ciszy, spokoju i czystości. Na tym jednak zalety nieruchomości położonych na samej górze się nie kończą. Ogromne znaczenie mają także kwestie czysto praktyczne. O czym dokładnie mowa?

  • Między innymi o efektywniejszym ogrzewaniu w zimie. Mieszkania na samej górze są przeważnie cieplejsze, co z jednej strony zapewnia wysoki komfort życia, a z drugiej możliwość uzyskania poważnych oszczędności. Związane są one, rzecz jasna, z rzadszym wykorzystaniem urządzeń grzewczych.
  •  Mieszkania położone na najwyższej kondygnacji często zawierają większy balkon lub dostęp do tarasu. Nie da się ukryć, że taka perspektywa wydaje się niezwykle korzystna. Szczególnie wówczas, gdy masz pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni. Lokale z dużymi balkonami lub tarasami okażą się ponadto atrakcyjniejszym wyborem w razie ewentualnego wynajmu. To dobra informacja dla osób, które o zakupie nieruchomości myślą jak o inwestycji.
  •  Ostatnie piętra to także lepsze widoki,  szczególnie w ciekawej lokalizacji. Tereny zielone, rozciągające się miasto, lasy – wszystko to będzie znacznie lepiej widoczne, niż na niższych kondygnacja. Ponownie kwestia ta wpłynąć może pozytywnie zarówno na komfort domowników, jak i na zainteresowanie wynajmem, a co za tym idzie, możliwość uzyskania lepszej ceny.

 

Czy warto inwestować w mieszkanie na ostatnim piętrze?

 Przekazane przez nas informacje dowodzą, że tego typu nieruchomości wydają się naprawdę ciekawym wyborem. Nawet jeśli weźmiesz pod uwagę również pewne wady ostatniego piętra, które jednak dają o sobie znać przede wszystkim w przypadku starego budownictwa. Mowa tutaj bowiem o niedostatecznej termoizolacji, która powoduje wzrost temperatury w okresie letnim, a także o braku windy i konieczności wchodzenia na samą górę budynku.

W przypadku nowych osiedli mieszkaniowych takie trudności jednak nie występują, dzięki czemu możesz cieszyć się wszystkimi walorami, o których wspomnieliśmy powyżej. Nie zapominaj również o tym, że lokale usytuowane na ostatnim piętrze często wyróżniają się większym metrażem, co z oczywistych względów jest bardzo korzystne. Na pewno warto o tym pamiętać.

źródło: SŁAWBUD developer