Wbrew powszechnie panującej opinii, powieszenie lustra w łazience, nie zawsze wymaga wiercenia otworów w ścianie. Zwłaszcza w przypadku mniejszych luster, warto wypróbować innych sposobów, które nie mają tak dużego wpływu na strukturę ściany. Wybór właściwej metody sprawi, że na ścianie nie pozostaną żadne ślady, a lustro będzie wisiało na niej przez długi czas. Wśród dostępnych sposobów polecane są zwłaszcza taśmy mocujące oraz kleje. Którą metodę wybrać?

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając sposób wieszania lustra?

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z wieszaniem lustra, konieczne jest sprawdzenie jego wagi. Pomiar ten należy porównać z maksymalnym udźwigiem wybranej przez nas metody wieszania. Takie informacje zwykle znajdują się na opakowaniu.  Pod tym względem należy także dobrać odpowiednią ilość miejsc, w których lustro zostanie przytwierdzone, np. ilość miejsc klejących lub wielkość taśmy.

Oprócz właściwego doboru sposobu mocowania należy zwrócić uwagę także na stan ściany, do której ma przylegać lustro. Ściany w łazience narażone są zwykle na dużą wilgotność a tym samym przyklejanie kurzu i innych zanieczyszczeń. Z tego względu, konieczne jest ich wcześniejsze wyczyszczenie oraz osuszenie. Po ich umyciu warto użyć także odtłuszczacza.

Kolejną rzeczą jest właściwe użycie produktu, dotyczy to zwłaszcza czasu jego wiązania. Czas ten mówi, kiedy dokładnie, stosowane mocowanie jest gotowe, aby przykleić do niego lustro. Klej lub taśma musi być mocno zwarta ze ścianą, inaczej lustro odpadnie. Jest to szczególnie istotne, w przypadku klei. Przykładem tego typu produktu jest klej do luster lakma, którego czas obróbki wynosi 10 minut, a czas całkowitego utwardzenia, w trakcie którego lustro musi być podparte, wynosi 24 godziny. Po tym czasie można w bezpieczny sposób użytkować lustra.

Najpopularniejsze sposoby montażu lustra w łazience bez wiercenia

Jest kilka sposobów na powieszenie lustra bez konieczności wiercenia w ścianie. Najpopularniejsze z nich to:

Kleje. To najpopularniejszy sposób na powieszenie lustra bez wiercenia. Stosowany bardzo często z uwagi na łatwość wykonania. Podłoże, do którego przyklejone zostanie lustro, musi być czyste, ale także równe, stabilne i nie rozwarstwiać się. W ostatnim przypadku nawet pomimo odpowiedniego przygotowania lustro może odpaść, nawet z warstwą tynku. Jeśli decydujemy się na tę metodę, to warto postawić na specjalistyczny klej o wysokiej skuteczności np. klej do luster Lakma. Wybierając dobrej jakości produkt, unikniemy nie tylko konieczności dokonywania poprawek, ale także kosztów związanych z ewentualnym potłuczeniem lustra w razie upadku.

Taśmy. Drugim ze sposobów na zamocowanie lustra w łazience jest użycie taśmy montażowej. Sposób ten polecany jest do mniejszych i lżejszych luster. Tu również ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno powierzchni ściany, ale także miejsc, w których lustro będzie przyklejone do taśmy.

Przyklejenie lustra w łazience nie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Tego typu lustra mają zwykle niewielkie rozmiary oraz wagę. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się mocno wiążący klej. Właściwie użyty, na odpowiednio przygotowanej powierzchni, z pewnością utrzyma lustro równie dobrze, jak śruby.