Pomimo rosnącej popularności muzycznych serwisów cyfrowych, wciąż dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się wydawnictwa zawierające zbiory utworów różnych wykonawców, czy tzw. składanki. W ofercie Sklepu Polskiego Radia znajduje się szeroka gama składanek polskich i zagranicznych, zebranych w różnych seriach wydawniczych. Którymi szczególnie warto się zainteresować?

“Lato z Radiem”, czyli wspomnienie wakacji

Składanka „Lato z Radiem” zawiera kompilację utworów prezentowanych podczas kultowej letniej audycji Programu 1 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat towarzyszy jej także ogólnopolska letnia trasa koncertowa, na której występują najpopularniejsi przedstawiciele polskiej muzyki rozrywkowej. Na koncertach Lata z Radiem występowały takie gwiazdy polskiej estrady jak Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, Kora, Perfect, Czerwone Gitary, Budka Suflera czy Lady Punk. Każda z płyt zawiera charakterystyczny sygnał audycji, czyli „Polkę Dziadek”. To doskonała składanka, aby przywołać wspomnienie minionych wakacji.

Nieco rocka i muzyki alternatywnej

W ofercie sklepu znajduje się także kolekcja płyt z kultowej trasy koncertowej „Męskie Granie”, która co roku zrzesza pod sceną dziesiątki tysięcy miłośników polskiej muzyki alternatywnej. Na scenie Męskiego Grania występowali tacy artyści jak Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Wojciech Waglewski, Brodka, Andrzej Smolik, Krzysztof Zalewski czy Organek. Każdej edycji trasy towarzyszy również hymn wykonywany przez Orkiestrę Męskiego Grania, co roku powoływanej na potrzeby tego wydarzenia. To właśnie hymn Męskiego Grania wykonywany przez Dawida Podsiadło, Korteza i Krzysztofa Zalewskiego, czyli przebój „Początek”, był najczęściej odtwarzanym utworem w polskich radiostacjach w 2018 roku.

„Polska Nostalgia” – przeboje minionych dekad

„Polska Nostalgia” to cykl płyt wydanych z okazji 90-lecia Polskiego Radia, zawierających kompilację przebojów adresowanych do słuchaczy z różnych grup wiekowych. To dobra okazja, aby wrócić wspomnieniem do przebojów minionych dekad lub przybliżyć nowemu pokoleniu historię polskiej muzyki rozrywkowej.

„Siesta – Muzyka Świata”

“Siesta – Muzyka Świata” to składanka utworów, których możemy słuchać podczas autorskiej audycji podróżnika i dziennikarza Marcina Kydryńskiego, emitowanej co niedzielę w radiowej Trójce. Gust muzyczny dziennikarza doceniło dziesiątki tysięcy słuchaczy, dzięki czemu pięć płyt z tej serii zdobyło status platynowych.

Seria “… & The City”

Wyjątkowa seria płyt „… & The City”, to kompilacja muzycznych klasyków wyselekcjonowanych przez dziennikarza Polskiego Radia, Piotra Metza. Na serię składają się zarówno składanki gatunkowe, poświęcone klasykom danego gatunku muzycznego, jak i tematyczne m.in. z przebojami świątecznymi czy piosenkami o miłości. To idealny prezent dla muzycznych degustatorów, chętnych odkrywać nowe gatunki muzyczne.

„Muzyka Źródeł” – muzyczna mapa regionów Polski

Płyty z serii “Muzyka Źródeł” zawierają archiwalne nagrania utworów ludowych, wykonywanych przez folklorystyczne zespoły i śpiewaków ludowych. Kolekcja poświęcona została zarówno dziedzictwu kulturowemu poszczególnych regionów Polski, takich jak Kujawy, Kurpie, Podhale czy Beskidy, jak i muzyce mniejszości narodowych i etnicznych. Każda z płyt ukazujących się w serii odkrywa przed nami coś nowego i przenosi nas w zupełnie inny region naszego kraju.

„Muzyka Ciszy”

„Muzyka Ciszy” to kolekcja melancholijnych i refleksyjnych utworów, wyselekcjonowanych przez niezwykle cenionego dziennikarza Trójki – Marka Niedźwiedzkiego. Płyty zawierają utwory kojące, pozwalające się zrelaksować i oddać marzeniom. To obowiązkowa pozycja dla słuchaczy Trójki i wszystkich fanów muzyki, która skłania do refleksji i wprawia w nostalgiczny nastrój.

Warto wzbogacić swoją domową kolekcję płyt o wyjątkowe składanki polskie. Te najlepsze znajdziesz w Sklepie Polskiego Radia.