Kompleksowa organizacja pogrzebu powinna obejmować wszelkie formalne, a także logistyczne aspekty tej ceremonii, należy zatem dokładnie sprawdzić, czy zakład pogrzebowy, który wybierzemy zapewni odpowiednią jakość, a także zakres usług.

Wybór domu pogrzebowego, który zdejmuje z barków bliskich sprawy związane z formalnościami, załatwianiem dokumentów i innych spraw jest niezwykle istotny. Uwalniając się od koniecznych formalności, można skupić się na przeżywaniu żałoby, mając pewność, iż ostatnie pożegnanie bliskiej nam osoby zostanie zorganizowane bez zarzutu.

Jaki zakres usług oferują profesjonalne zakłady pogrzebowe?

Po stracie bliskiej osoby często trudno zebrać myśli, a tym bardziej zająć się wieloma formalnościami, jakie wiążą się z organizacją pochówku. Z tego powodu znalezienie zakładu pogrzebowego, który zdejmie z naszych barków ten przykry, ale konieczny obowiązek jest niezwykle istotne.

Na rynku działa wiele zakładów pogrzebowych, funkcjonują także firmy zajmujące się jedynie obsługą klienta i zlecają urządzenie pogrzebu domom pogrzebowym. Jednak warto zadać sobie nieco trudu i wybrać zakład, który bezpośrednio zajmie się pogrzebem bliskiej nam osoby, ponieważ można ustalić dokładnie wszelkie szczegóły, sprecyzować swoje wymagania, zachodzi również znacznie mniejsze ryzyko, iż coś odbędzie się nie po naszej myśli.

Zrezygnowanie z usług pośrednika ma jeszcze jedną zaletę, czyli ostateczny koszt pogrzebu. Zlecenie organizacji pochówku bezpośrednio domowi pogrzebowemu jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

Zakład pogrzebowy przeprowadza wszelkie przygotowania do ceremonii pogrzebowej, troszczy się o jej przebieg oraz zakończenie. W ofercie powinien zawierać się:

  • transport zwłok
  • przygotowanie ciała do pogrzebu
  • załatwienie wszelkich formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowym
  • pomoc w wyborze trumny bądź urny na prochy zmarłego
  • organizację kremacji w przypadku podjęcia decyzji o takiej formie pogrzebu
  • wykonanie tabliczek pogrzebowych, klepsydry oraz pomoc w wyborze odpowiednich kompozycji kwiatowych 

Przygotowanie ciała do pogrzebu związane jest z jego odpowiednim ubraniem, z tego względu zakłady pogrzebowe oferują możliwość zakupu odzieży pogrzebowej dla kobiet i mężczyzn, posiadają w ofercie również obuwie i bieliznę dla zmarłych. Personel pomaga w wyborze odpowiednich ubrań dla zmarłego, kierując się wskazówkami jego bliskich.

Domy pogrzebowe dysponują także szeroką ofertą trumien czy urn, spośród których można wybrać odpowiednią, a także proponują wykonanie wiązanek i wieńców na tę uroczystość. W ich gestii leży również wykonanie odpowiedniej tabliczki pogrzebowej oraz dobranie wszelkiego rodzaju akcesoriów, jak krzyże w taki sposób, by oprawa pogrzebu była elegancka oraz spójna. Niektóre domy pogrzebowe zajmują się również takimi sprawami, jak oprawa muzyczna ceremonii czy transport żałobników.

Nowoczesny dom pogrzebowy

Nowoczesny dom pogrzebowy oferuje nie tylko szeroki zakres usług, ale również posiada odpowiednią infrastrukturę, a zatem kaplicę pogrzebową, w której można czuwać przy trumnie, schludny i elegancki karawan, czy chłodnię do przechowywania zwłok.

Chcąc, by ceremonia pogrzebowa przebiegała bez zarzutu, zakład pogrzebowy powinien posiadać jeszcze jeden atut, jakim jest odpowiedni, wysoko wykwalifikowany personel. Doświadczeni pracownicy posiadający predyspozycje do wykonywania tak delikatnych zadań, jak organizacja pogrzebów, są niezmiernie istotni. Muszą oni dysponować nie tylko umiejętnościami, ale również cechować się wysoką kulturą osobistą i właściwą prezencją.

Rzecz jasna, wszelkie tego rodzaju usługi muszą być przeprowadzone z odpowiednią dyskrecją, taktem oraz poszanowaniem nie tylko dla zmarłej osoby, ale także dla jej rodziny, ponieważ to właśnie komfort pozostawionych w żalu bliskich jest w takich sprawach najważniejszy.

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum