Garaż to pomieszczenie służące do przechowywania samochodu, chroniące go przed kradzieżą oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego garażu jest brama. Odpowiednio dobrana konstrukcja jest trwała, estetyczna, bezpieczna i funkcjonalna.

Sposób otwierania bramy garażowej

Producenci bram garażowych mają w swej ofercie kilka rodzajów produktów. Dawniej najbardziej popularne były konstrukcje rozwierne wyposażone w dwa skrzydła. Obecnie najchętniej wybierane przez klientów są bramy segmentowe, zbudowane z kilku ruchomych elementów, które po otwarciu chowają się w części sufitowej. Jeśli ktoś chciałby na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają i działają tego rodzaju bramy garażowe Pruszków to miejscowość, którą warto odwiedzić. Na jej terenie znajduje się wiele garaży wyposażonych w konstrukcje segmentowe. W sprzedaży znaleźć można także bramy uchylne, w których unosi się całe skrzydło oraz konstrukcje rolowane. Te ostanie swym wyglądem i sposobem działania przypominają żaluzje.

Energooszczędność bramy garażowej

W wielu współczesnych domach garaż jest wbudowany bezpośrednio w bryłę budynku. Takie rozwiązanie ma kilka zalet i pewną istotną wadę. Duża brama garażowa może generować spore straty ciepła w sezonie grzewczym. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w konstrukcję segmentową zbudowaną ze stalowych bądź aluminiowych paneli wypełnionych pianką poliuretanową. Zastosowanie pianki sprawia, że cała konstrukcja jest szczelna i energooszczędna. Podczas porównywania poszczególnych ofert należy sprawdzić, ile wynosi współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym lepiej. Energooszczędne bramy garażowe wytwarzane przez najlepszych producentów mają ten parametr na poziomie 0,96 W/m²K.

Trwałość i funkcjonalność

Wybierając bramy garażowe, warto zwrócić uwagę także na ich trwałość. Na ten element w istotnym w największym stopniu wpływa jakość zastosowanych materiałów. Wiele współczesnych bram wytwarzanych jest z aluminium lub stali. Są to solidne materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Należy pamiętać, że trwałość bramy garażowej zależy także od jakości zastosowanych mechanizmów odpowiedzialnych za jej otwieranie i zamykanie. Najbardziej funkcjonalne są konstrukcje wyposażone w automatyczny system obsługi, który może być uruchamiany zdalnie za pomocą smartfonu. Automatyka bram to istotny element wyposażenia, na którym nie należy oszczędzać.

Podsumowanie

Poza wymienionymi cechami istotne znaczenie ma także wygląd bramy garażowej. Najchętniej wybierane przez klientów bramy wyróżniają się estetycznym wyglądem zgodnym z obowiązującymi trendami. Najlepsi producenci oferują swym klientom szeroką gamę kolorystyczną oraz ciekawe wzornictwo, które można precyzyjnie dopasować do elewacji domu.