Wczesna wiosna to idealny czas, by przeprowadzić prace porządkowe w ogrodzie. Cięcie drzew i krzewów, zbieranie śmieci oraz właściwa pielęgnacja trawnika, sprawią, że na przełomie maja i czerwca nasz ogród będzie wyglądał pięknie. Jakie prace warto przeprowadzić na wiosnę? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak zadbać wiosną o trawnik?

Trawnik po zimie wyglądem niczym nie przypomina gęstego, ciemnozielonego dywanu z poprzedniego sezonu. Warto więc przeprowadzić kilka prac, które pomogą mu odzyskać piękny wygląd. W pierwszej kolejności należy wykonać wertykulację. Dzięki temu prostemu zabiegowi usuniemy cały filc znajdujący się na trawniku, napowietrzymy korzenie oraz sprawimy, że woda łatwiej będzie wsiąkać w głębsze warstwy ziemi, co będzie szczególnie istotne w okresie suszy.

W kolejnym kroku warto wygrabić wszystkie resztki i rozsypać nawóz wieloskładnikowy. Wczesną wiosną dobre efekty uzyskać można, wykorzystując nawozy azotowe, ale pamiętajmy, że działają one krótko i 3-4 tygodnie po ich wysianiu powinniśmy zastosować preparat wieloskładnikowy. Aby dokładnie rozsiać nawóz, dobrze wyposażyć się w markowy siewnik. Dzięki niemu unikniemy nierównomiernego przykrycia trawy nawozem, co może dać bardzo słaby efekt. Ostatnim krokiem będzie staranne podlanie trawnika, dzięki niemu nawóz szybko się rozpuści i zasili trawę. Jeśli nie mamy w ogrodzie automatycznego nawodnienia, jedynym sposobem może być wąż ogrodowy wyposażony w odpowiednią końcówkę.

Praca przy trawniku nie jest łatwa ani przyjemna, ale jeśli nie wykonamy jej wiosną, nasz trawnik może nie odzyskać pięknego wyglądu, szybko się zachwaści, a ostateczny efekt daleki będzie od ideału.

W jaki sposób przyciąć krzewy ozdobne i żywopłot?

Cięcie krzewów ozdobnych ma pobudzić je do wzrostu i nadać pożądanego kształtu. Dobry sekator może jednak nie wystarczyć, jeśli na naszej posesji rośnie np. duży żywopłot z żywotników. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzą się akumulatorowe lub spalinowe nożyce, dzięki którym możemy mocno przyspieszyć prace i sprawić, że ostateczny efekt będzie zapierał dech w piersiach. Pomimo że odpowiednie narzędzia są niewątpliwie podstawą to żaden sekator ani siewnik nie wykona prac za nas.

Wiosenne cięcie roślin ozdobnych przeprowadzamy tuż przed startem wegetacji. Bardzo dobrym okresem na tego typu pielęgnację jest przełom marca i kwietnia. Nie warto jednak ściśle trzymać się kalendarza, a bardziej skupić się na aktualnej sytuacji pogodowej. Zdarza się, że wiosna jest bardzo zimna i wszelkie czynności pielęgnacyjne w ogrodzie powinniśmy wtedy przełożyć o 2-3 tygodnie, by mieć pewność, że unikniemy długotrwałych przymrozków, które mogą przyczynić się do przemarznięcia roślin.

Po cięciu należy przeprowadzić wiosenne nawożenie z wykorzystaniem preparatów wieloskładnikowych. Pamiętajmy, by ziemię przy samej roślinie przemieszać z nawozem i obficie podlać. Do tego celu można wykorzystać wąż ogrodowy lub zwykłe wiaderko, które uprzednio napełnione zostanie wodą.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika i roślin ozdobnych wczesną wiosną sprawi, że po kilku tygodniach nasz ogród będzie wyglądał pięknie. Pamiętajmy, by nie przeprowadzać tych prac zbyt wcześnie, bo długotrwałe pogorszenie pogody może zniszczyć efekty i sprawić, że nasze rośliny mocno ucierpią.