Gry na PC od lat podbijają serca dzieci, nastolatków i dorosłych. Ta forma rozrywki pozwala na zanurzenie się w wirtualnym świecie, umożliwia wykazanie się i zasmakowanie rywalizacji. Istnieje wiele rodzajów gier, co sprawia, że początkujący gracz może poczuć się zagubiony na starcie swej przygody. W poniższym artykule krótko przedstawiamy jedne z najpopularniejszych kategorii – platformówki, skradanki oraz strategiczne. Czym się charakteryzują?

Gry platformówki – zręczność przede wszystkim

Ten rodzaj gier nazywany jest także platformowymi i należy do gier zręcznościowych. Zadaniem gracza jest sterowanie bohaterem, który porusza się po różnych platformach, aby dojść do celu. Po drodze pojawiają się przeszkody oraz pułapki do pokonania. Przeglądając oferty sklepów z grami, natkniemy się na propozycje bardziej lub mniej rozbudowane – w zależności od predyspozycji i upodobań gracza. W bardziej urozmaiconych bohater na każdej platformie musi realizować tajne zadania, np. zlikwidować przeciwnika, przejąć jego arsenał z bronią, skarby, pieniądze, itd. W niektórych grach główna postać musi zbierać także dodatkowe życia, które są niezbędne do przejścia bieżącego lub nowego etapu. Po wykonaniu zadania osiąga kolejny poziom, na którym również czekają na niego określone cele. Platformówki należą do najstarszych gier, które chyba zna każdy, kto interesuje się tego typu rozrywką.

Skradanki – spryt i podstęp

Wśród hitów każdego sklepu z grami znajdziemy skradanki. W tym wypadku przechodzenie do kolejnych poziomów wymaga od gracza sprytu oraz stosowania podstępu, aby oszukać wroga. Główny bohater musi się często ukrywać, omijać lub w ostateczności zlikwidować przeciwnika. Podczas przebywania w ukryciu nie może hałasować, natomiast może się skradać oraz używać przebrania. Głównym bohaterem skradanki może być szpieg, złodziej, morderca lub żołnierz jednostki specjalnej. W zależności od charakteru bohatera, motywem gry mogą być działania złodziejskie, antyterrorystyczne lub szpiegowskie. Podobnie jak platformówki, ten rodzaj gier jest mniej lub bardziej rozbudowany. W skradankach przeznaczonych dla zaawansowanych graczy, główny bohater ma kilka opcji do wyboru. Może m.in. decydować czy chce bezpośrednio zaatakować wroga, czy użyć podstępu i odpowiedniej strategii, aby go zlikwidować. Ten typ gier najczęściej jest przeplatany z elementami innych gatunków, np. strzelanki lub platformówki.

Strategiczne – zręczność i przebiegłość

Kolejnym typem gier podbijających serca graczy są gry strategiczne. Są one przeznaczone dla osób, które potrafią zaplanować odpowiednią taktykę i strategię działania dla głównego bohatera, tak aby mógł zrealizować zadania i przejść do kolejnego poziomu. Zadaniem gracza jest zredukowanie sił wroga, dlatego musi zaplanować skuteczniejszą strategię niż on. Tego typu gry uczą logicznego i strategicznego myślenia. Świat najczęściej jest pokazany z lotu ptaka, a gracz może sterować wybranymi postaciami. W grach strategicznych obaj przeciwnicy mają wyrównane siły, a zwycięża ten, który potrafi przechytrzyć wroga. W zależności od poziomu zaawansowania, gracz ma możliwość wyboru różnych opcji strategicznych oraz taktycznych. Gry strategiczne różnią się od logicznych sposobem planowania. W pierwszym modelu planowanie odbywa się w odizolowaniu, natomiast w drugim przypadku dotyczy ono współpracy wielu graczy.

Wybierając gry, warto kierować się predyspozycjami i zainteresowaniami gracza, aby mógł czerpać z nich pełną przyjemność i przy okazji rozwijać swoje umiejętności: strategiczne, przywódcze oraz logiczne myślenie.

źródło: gamefinity.pl – stacja dokująca xbox one