Dbanie o ogrzanie domu zimą często bywa zajęciem ciężkim i czasochłonnym. Choć wiele metod ogrzewania obiecuje bezobsługowość, to w praktyce okazuje się to być tylko mitem i pustym frazesem. Bo nawet jeśli sam piec nie wymaga naszej codziennej uwagi, to przecież trzeba dostarczyć opał do kotłowni, a już to potrafi być niezwykle uciążliwe. Jednak jak to jest z bezobsługowością ogrzewania domu propanem? Czy to również jest mit? A może właśnie gaz płynny propan jako materiał opałowy jest jednym z najbardziej bezobsługowych paliw na rynku? Potwierdzamy fakty i obalamy mity.

Na czym polega bezobsługowość?

Bezobsługowy definiowany jest jako niewymagający obsługi, a ponadto również automatyczny i samoczynny. Inne słowniki podają, że bezobsługowość jest cechą przedmiotu zaprogramowanego w taki sposób, że zmiany zachodzą w nim automatycznie. Przekładając to na ogrzewanie domu, o bezobsługowości możemy mówić wtedy, kiedy żaden z elementów nie wymaga ingerencji człowieka, a wszystkie potrzebne zmiany dzieją się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Wiele pieców, kotłów i metod grzewczych obiecuje klientom całkowitą bezobsługowość. Jednak po szybkiej weryfikacji okazuje się, że w praktyce wygląda to nieco inaczej. Bo czy piec z zasobnikiem na ekogroszek lub węgiel kamienny można nazwać całkowicie bezobsługowym? Niestety nie. Przecież opał trzeba donieść do kotłowni, a następnie umieścić go w zasobniku. Bez tego piec nie będzie działał. W przypadku tak ciężkich materiałów opałowych jak wspomniany ekogroszek czy węgiel kamienny jest to niestety spora niedogodność. I choć można upierać się, że piec nie wymaga codziennego rozpalania i dostarcza opału, kiedy zachodzi taka potrzeba, więc można go nazwać bezobsługowym, to jednak nie dla każdego użytkownika będzie to wystarczające i zgodne z prawdą.

Czy bezobsługowe ogrzewanie to rzeczywiście tak duży komfort?

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy bezobsługowość ogrzewania jest istotną cechą, z pewnością nigdy nie miał styczności z piecami starego typu. Każdy, kto kiedykolwiek zimą budził się w wychłodzonym domu, bo w nocy piec wygasł, i musiał każdego dnia poświęcać czas na zejście do piwnicy i napalenie w piecu, z pewnością zrozumie, jak bardzo może to być uciążliwe. Wiele starszych osób, którym powoli zaczyna brakować sił, zmienia metodę ogrzewania domu, aby móc radzić sobie samodzielnie. Jednak bezobsługowy gaz propan to ogrzewanie nie tylko dla starszych. Młodsi cenią sobie bezobsługowość ze względu na czas, który zyskują. Mogą więc poświęcić go rodzinie, pracy czy swoim pasjom.

Bezobsługowość ogrzewania domu propanem

Warto wiedzieć, że instalacja na gaz płynny propan, w zależności od wybranej wielkości zbiornika, może być samowystarczalna nawet przez cały rok. Wynika to z faktu, że gaz niezbędny do ogrzewania mieści się w zbiorniku umieszczonym na terenie posesji. Zatankowany zbiornik zasila całą instalację w gaz płynny propan, gwarantując jej prawidłowe funkcjonowanie. Wszystko to odbywa się bez udziału użytkownika. Gaz swobodnie płynie rurami instalacji w takim tempie i w takiej ilości, w jakiej kocioł wykazuje zapotrzebowanie na paliwo. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ użytkownik instalacji gazowej nie musi martwić się o dostarczenie ciężkiego opału do kotłowni czy wrzucenie go do zasobnika pieca. To pierwszy plus bezobsługowości ogrzewania propanem

Kolejna istotna kwestia dotyczy samego pieca spalającego gaz propan. Do spalania gazu płynnego propan wykorzystuje się nowoczesne piece kondensacyjne. Pozwalają one na spalenie mniejszej ilości gazu bez rezygnacji z ciepła. Jednak co ważniejsze, działają w sposób ciągły, czyli nie wygaszają się, a więc nie trzeba ponownie ich rozpalać. Cała istota obsługi pieców na gaz płynny propan opiera się na ustawieniu optymalnej temperatury. 

Instalacje na gaz wyposażone są w termostaty, mocowane na stałe w ścianie bądź przenośne. Wystarczy ustawić na termostacie temperaturę, którą chcemy osiągnąć w pomieszczeniach, a reszta będzie działa się sama. Nie ma nawet potrzeby zaglądania do kotłowni i doglądania pieca. Piec sam dostosuje wielkość płomienia i ilość pobieranego ze zbiornika gazu propan. Wszystkie parametry dostosuje tak, aby były możliwie optymalne i jak najbardziej ekonomiczne. Innymi słowy – usiądź i ciesz się ciepłem.

Źródło: LPG Direct – gaz propan