Ostatnimi czasy dużym uznaniem w urządzaniu wnętrz cieszy się surowy i jasny styl skandynawski. Bielone podłogi drewniane nie tracą na popularności, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi meblami mogą znacząco rozświetlić i odświeżyć wnętrze. Takie rozwiązania sprawdzają się zazwyczaj w mniejszych pomieszczeniach, pozwalając na optymalne powiększenie przestrzeni. Jak zatem najlepiej podejść do tematu bielenia starej podłogi z drewna? Choć nie jest to czynność bardzo trudna, może okazać się pracochłonna. Metod wybielania jest kilka, a każda z nich pozwala osiągnąć nieco inny efekt wizualny. Sprawdź, która najlepiej sprawdzi się w Twojej aranżacji oraz dowiedz się, jak efektywnie dbać o czystość jasnych powierzchni drewnianych.
Jak zabrać się za bielenie podłogi?
Wybielić podłogę można na kilka różnych sposobów. Efekt procesu będzie trwalszy, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie takiej metody, która doprowadzi do wnikania pigmentów wewnątrz drewna. Do wyboru mamy: farbę, lakier, olej, bejcę, wosk i ług. Przed wykonaniem bielenia warto jednak sprawdzić, w jaki sposób została zabezpieczona nasza podłoga. Niektóre powłoki ochronne zwyczajnie nie przyjmą konkretnych środków bielących, a przed samym zabiegiem dobrze wycyklinować całą powierzchnię.
Białe farby do drewna
Farba jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wybielanie podłogi – wystarczy ją pomalować. Jednakże poprzez swoją gęstość może całkowicie zakryć fakturę i usłojenie drewna. Po dokonanym zabiegu całość należy dokładnie polakierować, gdyż farba bez warstwy ochronnej szybko będzie się ścierać i łuszczyć.
Wybielanie bejcą
Ten sposób należy do bardzo trwałych. Podczas wyboru środka warto zwrócić uwagę na czas schnięcia. Do podłóg drewnianych zalecane są bejce wodne, schnące dłużej, jednakże pozwalające na zachowanie jednolitego odcienia wybielania. Bejca wnika w głąb struktury drewna, co sprawi, że nawet po zarysowaniu kolor desek będzie taki sam. Całość należy zabezpieczyć lakierem lub olejem po wyschnięciu.
Lakier z białymi pigmentami
Przy rozbielaniu za pomocą lakieru decyduje ilość pigmentów w nim zawartych. Lakier tworzy powłokę ochronną na powierzchni drewna, jednakże całkowicie pozbawia je struktury, a w przypadku barwionych lakierów może także zacierać rysunek drewna. Im mocniejszy efekt bielenia, tym widoczność usłojenia będzie mniejsza.
Olejowanie na biało
Za pomocą olejów możemy uzyskać naturalny wygląd drewna o nieco matowym, satynowym wyglądzie. Na rynku istnieje szeroki wybór olejów do bielenia drewna, będących jednocześnie znakomitymi impregnatami. Oleje zabezpieczają drewno od wewnątrz, wnikając w jego strukturę i chroniąc je przed wilgocią. Minusem jej jednak mała odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Bielenie woskiem
Wosk ma podobne działanie do oleju. Dobrze impregnuje drewno przy całkiem niezłym efekcie wybielania bez zacierania naturalnego rysunku drewna. Wosk wzmacnia włókna drewna od wewnątrz i łatwo się go używa, ale najlepiej sprawdza się przy wybielaniu drewna liściastego.
Ługowanie
Ług to substancja zasadowa sporządza na bazie mydeł oraz sody kaustycznej, którą w dawnych czasach wykorzystywano do zabezpieczenia podłóg drewnianych. Obecnie gotowy ług do bielenia drewna można zakupić w większość marketów budowlanych. Ług najlepiej sprawdza się na jasnych gatunkach drewna, dodatkowo je rozjaśniając. Istnieje w dwóch wersjach: do drewna liściastego i iglastego.
Jak prawidłowo dbać o wybieloną podłogę drewnianą?
Wybielaną podłogę należy zakonserwować odpowiednim preparatem ochronnym. Środki takie jak olej, wosk, czy lakier same w sobie pełnią tę funkcję, jednakże przy wybielaniu farbą lub bejcą po wyschnięciu należy ją zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Codzienna pielęgnacja podłogi bielonej nie będzie odbiegać od dbania o każdy inny rodzaj powierzchni drewnianych z tą różnica, że na jasnych powierzchniach wszelkie zabrudzenia będą o wiele bardziej widoczne. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością drewna, należy je czyścić środkami przeznaczonymi do konkretnych powierzchni. Stosowanie niewłaściwej chemii będzie skutkowało przebarwieniami, a także brudem popreparatowym osadzającym się pod powierzchnią lakieru – tym bardziej widocznym na bielonych podłogach. Do podłóg lakierowanych, olejowanych czy woskowanych istnieją zupełnie różne środki czyszczące i konserwujące, które nie sprawdzą się dobrze w wypadku zastosowania na powierzchniach innych niż ich przeznaczenie. Zwracaj na to szczególną uwagę, a Twoja jasna podłoga będzie cieszyć oczy przez długie lata.
Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych