Utrzymywanie czystości i higieny w łazience to niełatwe zadanie, które wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Istotne znaczenie ma regularność oraz korzystanie z odpowiednich preparatów oraz akcesoriów. Prawidłowo pielęgnowana łazienka wygląda estetycznie i jest wolna od drobnoustrojów chorobotwórczych.

1. Regularność czyszczenia

Łazienka to pomieszczenie, w którym nieustannie korzysta się z wody. Jest ona wykorzystywana do mycia ciała, rąk, a także spłukiwania toalety. Korzystanie z wody oraz środków myjących powoduje powstawanie na armaturze łazienkowej trudnych do usunięcia, nieestetycznych osadów. Aby nie dopuścić do ich pojawiania się, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu toalety, umywalki, a także wanny lub kabiny prysznicowej.

2. Stosowanie odpowiednich środków czyszczących

Istotne znaczenie ma również dobór odpowiednich środków czyszczących. W sprzedaży znaleźć można wiele preparatów, które skutecznie usuwają brud i dezynfekują powierzchnię. W łazience znakomicie sprawdzają się m.in. odtłuszczacze, a także produkty rozpuszczające osady z kamienia. Utrzymywanie czystości w toalecie ułatwia także kostka do spłuczki. Odpowiednio dobrana zapobiega rozwojowi bakterii w muszli klozetowej, pozostawiając przyjemny zapach w łazience.

3. Wietrzenie pomieszczenia

Łazienka to pomieszczenie narażone na zawilgocenie. Długotrwałe utrzymywanie się poziomu wilgoci powyżej 60% sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Nieestetyczne wykwity najczęściej pojawiają się w narożnicach ścian oraz we wnętrzu kabiny prysznicowej. Aby nie dopuścić do ich powstania, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu łazienki i sprawdzaniu drożności kanałów wentylacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która po uruchomieniu wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu.

4. Usuwanie plam i zacieków z podłogi

Miejscem w łazience szczególnie narażonym na zabrudzenie jest podłoga. Źródłem zanieczyszczeń jest osadzający się kurz, a także woda chlapiąca z umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, a nawet muszli klozetowej. Wiele osób praktykuje chodzenie po łazienkowej podłodze bosymi stopami. Żeby nie roznosić na nich brudu i bakterii, trzeba pamiętać o regularnym korzystaniu z mopa oraz skutecznych środków myjących.

5. Akcesoria ułatwiające utrzymywanie czystości

Utrzymywać czystość w toalecie pomagają również różnego rodzaju akcesoria. Do najczęściej stosowanych zaliczyć należy szczotki do wc, myjki ręczne usuwające wodę z kabiny prysznicowej, szczoteczki różnej wielkości do czyszczenia trudnodostępnych miejsc, a także nowoczesne myjki parowe o działaniu myjącym i dezynfekującym. W łazience sprawdzi się też kosz na brudną bieliznę, stojak na ręczniki papierowe oraz niewielki kosz na śmieci.

Podsumowanie

Czysta łazienka stanowi swego rodzaju wizytówkę domowników. Warto też pamiętać, że regularnie czyszczony sprzęt łazienkowy dłużej zachowuje swój efektowny wygląd i jest mniej podatny na zniszczenie przez osady z kamienia.