Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale umiejętne dbanie o iPhone’a zimą może znacznie wydłużyć jego żywotność oraz zminimalizować ryzyko awarii. Korzystanie ze sprzętu telefonicznego zimą sprawia, że jest on narażony na działanie niskich temperatur, wilgoci oraz brudu. Jak korzystać zimą z iPhone’a, aby go nie uszkodzić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Unikaj wystawiania telefonu na niskie temperatury
Niskie temperatury mają niekorzystne działanie na większość sprzętu elektronicznego. Niestety zasada ta dotyczy również iPhone’a. Użytkownicy powinni przygotować się na to, że im zimniej, tym ich telefon będzie mniej wydajny. Może zdarzyć się, że telefon będzie się zawieszał lub niektóre funkcje będą działały niepoprawnie. Nie zawsze oznacza to poważną usterkę. W większości przypadków działanie iPhone’a wróci do normy w sytuacji, gdy zwiększy się jego temperatura.
Zimą najbardziej narażone na uszkodzenia są:
- ekran dotykowy (można zaobserwować jego niewłaściwe działanie);
- bateria (wraz z mrozem spada jej pojemność, a w skrajnych przypadkach bateria ulega uszkodzeniu);
- wydajność (wraz ze spadkiem temperatury spada wydajność iPhone’a);
- czytnik kart SIM.
W związku z tym rekomenduje się minimalizowanie potrzeby korzystania z iPhone’a w mroźnych warunkach i niewystawiania go na długotrwałe działanie niskich temperatur.
Unikaj gwałtownych zmian temperatury i upadków
Zimą telefony narażone są na duże skoki temperatury. Gdy na zewnątrz temperatura wynosi -15˚C, a wewnątrz budynku 25˚C, to różnica to aż 40˚C. Jeżeli w takich warunkach od razu będziecie chcieli korzystać z iPhone’a, to może Was zawieźć, a w skrajnych przypadkach ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Zmiana temperatury wpływa na kondensację pary wodnej i pojawiającą się wilgoć. Jeżeli dostanie się do wnętrza telefonu, to może doprowadzić do uszkodzenia jego podzespołów w tym baterii, procesora lub aparatu fotograficznego. Zmiana temperatury wpływa również na zmianę objętości szkła znajdującego się w ekranie. Takie modyfikacje osłabiają jego wytrzymałość i w tym czasie wyświetlacz jest bardziej podatny na uszkodzenia. Zimą powinno się również zadbać o to, by telefon nie ulegał uszkodzeniom mechanicznym w wyniku upadku na oblodzoną i zmarzniętą powierzchnię.
Co zrobić, aby lepiej zadbać o iPhone’a zimą?
Przede wszystkim rekomenduje się unikanie wystawianie telefonu na długotrwałe działanie niskich temperatur. Dlatego iPhone’a powinno się nosić w wewnętrznej kieszeni kurtki. Kontrola stopnia naładowania baterii sprawi, że unikniecie rozładowania telefonu oraz zauważycie każdy niepokojący sygnał. W przypadku wychłodzenia telefonu i zmiany temperatury otoczenia warto odłożyć go na jakiś czas. Użytkowanie iPhone’a po tym, jak dojdzie do temperatury otoczenia, sprawi, że telefon pozostanie funkcjonalny na dłużej, a użytkownicy zaoszczędzą pieniądze. Zimą rekomenduje się noszenie telefonów w specjalnych etui lub foliowych torebkach.
Jeżeli telefon ulegnie uszkodzeniu i niezbędna będzie wymiana baterii w iPhonie, to rekomendujemy odwiedzić sprawdzony serwis Apple w Warszawie.