Kosmetologia to cudowna nauka, a także dziedzina, dzięki której można pomagać ludziom. Wiele osób chwilę po zakończeniu studiów zastanawia się nad możliwymi ścieżkami rozwoju w tym zawodzie. Chcąc odkryć idealny kierunek dla siebie, warto zastanowić się tym, co wydaje się najbardziej interesującym zagadnieniem. Jak może wyspecjalizować się kosmetolog? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym wpisie.

Gdzie może pracować kosmetolog?

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie pacjentów, kosmetolodzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy. Tego typu specjalista może pracować w takich sektorach jak:

  • centrum SPA i wellness,
  • odnowa biologiczna,
  • klinika dermatologiczna,
  • gabinet medycyny estetycznej i kosmetologii,
  • gabinet trychologiczny,
  • firma kosmetyczna (w charakterze trenera lub szkoleniowca).

Doświadczeni kosmetolodzy mogą również dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Często prowadzą również płatne kursy i szkolenia dotyczące swojej specjalizacji.

Szkolenia dla kosmetologów – które warto zrobić?

Praca tego typu wymaga ciągłego poszerzania swoich umiejętności. Z tego powodu, każdy kosmetolog powinien brać udział w kursach podnoszących kwalifikacje. Które z nich przydadzą się na początku kariery zawodowej?

Pierwszym z nich jest szkolenie z nici PDO. Koreańska technika przeciwdziałająca starzeniu się skóry staje się coraz popularna w całej Europie. W związku z tym, wiele gabinetów chce rozszerzyć swoją ofertę o ten konkretny rodzaj zabiegu. Warto więc posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat świadczenia tego rodzaju usług.

Podczas szkolenia kosmetolog może dowiedzieć się wszystkiego o technikach iniekcji nici. Pozna również wszelkie informacje związane z zabiegiem, takie jak kwalifikacja pacjenta do zabiegu, rodzaje dostępnych nici, a także możliwe skutki uboczne aplikacji nici PDO.

Kolejnym kursem, na który warto zwrócić uwagę na początku drogi zawodowej jest szkolenie z wypełniania ust. Kwas hialuronowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, z uwagi na jego uniwersalne i szerokie zastosowanie w kosmetologii. Niektóre szkoły oferują łącznie aż 3 rodzaje nauki tego typu zabiegów: kurs wypełnienia zmarszczek, powiększania ust, a także wolumetrii twarzy. Otrzymując certyfikat młody kosmetolog będzie posiadał kompetencje do wykonania aż 20 zabiegów. Warto więc przemyśleć zapisanie się na szkolenie z wypełniania ust.

Jakie studia przydadzą się kosmetologowi?

Oprócz kursów specjalistycznych, można też zdecydować się na skończenie studiów podyplomowych. Wśród licznych kierunków dostępnych w naszym kraju, sporym zainteresowaniem cieszy się trychologia, podologia i kosmetologia. Idąc na dany rodzaj studiów można łatwo zawęzić swoją specjalizację lub przekonać się, czy dana dziedzina rzeczywiście interesuje konkretnego absolwenta. Warto więc zastanowić się nad kolejnym etapem edukacji. To idealna okazja do zdobycia nowych umiejętności i rozwinięcia już posiadanych.