Dzięki drukowi wielkoformatowemu, zwanemu inaczej wielkopowierzchniowym możliwa jest produkcja różnego rodzaju nośników o niemal dowolnej wielkości. Druk wielkoformatowy to stosunkowo nowa metoda poligraficzna, za którą stoi nowoczesna technologia. Maszyny wykorzystywane w druku wielkoformatowym potrafią coraz więcej. Muszą dostosowywać się do ciągle ewoluującego świata reklamy. To w tej branży znajdują swoje główne zastosowanie.
Druk wielkoformatowy – charakterystyka i możliwości
Druk wielkoformatowy należy do rodziny druków cyfrowych. O druku wielkoformatowym mówimy wtedy, kiedy jego szerokość przekracza 50 cm. Wielkoformatowo najczęściej drukuje się:
- plakaty
- banery reklamowe
- kasetony
- tablice i szyldy
- materiały do oklejania pojazdów
- materiały na plandeki
- roll-upy
ale także wszelkiego rodzaju plany, mapy, projekty czy rysunki techniczne.
Wykonywanie wszystkich wymienionych wyżej elementów, związanych z reklamą i promocją, jest możliwe dzięki wytrzymałości wydruków na różnego rodzaju czynniki (takie jak na przykład niska temperatura czy woda) oraz dużą dowolność jeśli chodzi o zadrukowywany materiał (na przykład PCV czy różnego rodzaju laminaty).
Druk wielkoformatowy – technika
W zależności od pożądanego efektu oraz przeznaczenia wydruku, druk wielkoformatowy może odbywać się przy pomocy następujących technik:
- atramentowej – tej samej, która stoi za działaniem drukarek domowych.
- solwentowej – wykorzystuje ona inny rodzaj atramentu niż ten biurowy. Materiał zadrukowany metodą solwentową świetnie nadaje się na zewnątrz budynków ze względu na swoją odporność na wszystkie warunki atmosferyczne.
- ekosolwentowej – daje wydruk dużo lepszy jakościowo niż solwent ale bez zalaminowania nadaje się tylko do ekspozycji wewnętrznej.
- UV – technika niewymagająca schnięcia, ponieważ atrament zostaje utwardzony promieniowaniem ultrafioletowym. Nadruk w technice UV można nanieść bezpośrednio na niemal dowolny materiał (szkło, drewno, metal, plastik) o grubości do 5 cm.
- lateksowej – nadaje się tylko do umieszczenia wewnątrz budynków ale barwniki na bazie kauczuku są dużo bardziej neutralne ekologicznie i bardzo dobre jakościowo.
Druk wielkoformatowy – sprzęt
Aby móc stworzyć wielkopowierzchniowe materiały konieczny jest ploter. Plotery to urządzenia:
- nanoszące obraz, pełniące funkcję wielkoformatowych drukarek,
- wycinające kształty, będące swego rodzaju wycinarkami laserowymi,
- grawerujące, czyli wykonujące żłobienia.
To nie jedyne podkategorie, na które można podzielić te wszechstronne maszyny. Wyróżniamy dodatkowo plotery atramentowe, plotery laserowe i plotery solwentowe. Ciągły rozwój marketingu sprawia, że firmy obsługujące produkcję materiałów promocyjnych muszą cechować się naprawdę pokaźnym parkiem maszyn aby spełniać coraz bardziej zaawansowane wymagania klientów. Na szczęście plotery to sprzęt, który nie należy do najtańszych w zakupie ale jego eksploatacja i serwis czy wymiana części są relatywnie dość ekonomiczne.
Druk wielkoformatowy choć nie ma długiej historii, zadomowił się w przestrzeni publicznej na dobre, a nasza styczność z nim jest niezwykle częsta. I mimo, że kojarzymy z nim głównie billboardy czy plakaty, to za drukiem wielkoformatowym stoi technologia, którą wykorzystać można dużo szerzej.