Utrzymanie porządku w dokumentach stanowi czasami wyzwanie, któremu wielu nie potrafi sprostać. Brakujące strony w określonych dokumentach czy umowach, wyblaknięty, pognieciony czy zniszczony papier to częsty przypadek w wielu biurach, które są zmuszone do archiwizowania dokumentów. Jak utrzymać tę stajnię Augiasza w ryzach? Z pomocą przychodzi bindowanie.

Czym jest bindowanie?

Dawniej częstym sposobem na łączenie dokumentów w jedną całość było spinanie kartek w jednym z górnych rogów. Mimo, że ten sposób ciągle jest w obiegu, powoli wypiera go technologia zwana bindowaniem. Za pomocą specjalistycznego urządzenia, niepołączone ze sobą kartki zostają spięte w estetyczną całość. Opcji, którymi możemy połączyć strony jest wiele – jedne są bardziej trwałe, inne mniej. Wynika to w dużej mierze z zastosowanej formy i materiałów, które wykorzystujemy.

Dziś praktycznie każda restauracja, biuro, szkoła czy szpital korzysta z bindowania. Menu dań, oferty handlowe projekty architektoniczne czy prace dyplomowe – wszystkie one połączone są w ten sposób. Wynika to w dużej mierze z walorów estetycznych i praktycznych – dokumenty nie muszą leżeć już w segregatorach, zapakowane po dziesięć do jednej koszulki. Bindowanie dokumentów przynosi bardzo wiele korzyści, a jedynym minusem, w porównaniu do wspomnianego już spinacza jest wyższa cena. Można oczywiście zmniejszyć koszty, rezygnując całkowicie z usług punktów kserograficznych poprzez zakup bindownicy.

Artykuły pomocnicze

Bindowanie jest procesem, który wymaga określonych elementów podczas realizacji. Najważniejszy jest oczywiście dokument, który chcemy połączyć, oraz bindownica. Na rynku możemy spotkać wiele tego typu urządzeń. Do najpopularniejszych należą:

  • bindownice klasyczne (grzbietowe),
  • bindownice drutowe,
  • bindownice kanałowe.

Niezbędne akcesoria do bindowania to oczywiście okładki, które mogą być, w zależności od wykorzystywanej technologii, plastikowe bądź skórzane. W przypadku użycia bindownic grzbietowych i drutowych niezbędnymi elementami będą również grzbiety plastikowe lub druciane.

Sposoby bindowania dokumentów

Istnieje wiele możliwości bindowania. Każda ma swoje cechy charakterystyczne, co zapewnia realizacje praktycznie każdego projektu. Cztery najpopularniejsze sposoby bindowania to:

  • Bindowanie tradycyjne – najczęściej stosowana oprawa dokumentów, wykorzystywana głównie w biurach do archiwizacji dokumentów, przygotowywania ofert handlowych. Polega ono na utworzeniu dziurek w kartkach, które chcemy złączyć. Następnie, przy pomocy bindownicy zakłada się na nie łącznik oraz integruje je z dwoma akcesoriami do bindowania – okładkami i grzbietami plastikowymi. Sporym plusem jest łatwość w demontażu oraz obsługa sporej wielkości plików stron różnych rozmiarów,
  • Termobindowanie – technologia, która wykorzystuje do scalania dokumentu klej, który po uprzednim nagrzaniu do bardzo wysokiej temperatury nanosi się na plik kartek, a następnie scala z okładką. Do zalet tej technologii należą dość duża ilość stron, które można połączyć na raz (do 500), bardzo estetyczny wygląd oraz wysoka trwałość. Główną wadą jest fakt, że kartki są łączone ze sobą permanentnie.
  • Bindowanie kanałowe – tę formę dzieli się na dwie opcje: bindowanie kanałowe miękkie i twarde. Pierwsze jest bardzo podobne do technologii termobindowania. Różnica polega na użytych akcesoriach i jednym fakcie: nie wykorzystuje się kleju – zamiast niego zaciska się metalową listwę na kartkach. Akcesoria do bindowania, które najczęściej występują w formie bindowania kanałowego miękkiego to przeźroczysta okładka przednia, tekturowa tylna oraz wspomniana metalowa listwa. W przypadku bindowania kanałowego twardego, różnica polega tylko na użytych materiałach do oprawy dokumentu. Tę formę najczęściej wykonuje się do bindowania ważnych aktów i tekstów takich jak nominacje ministerialne czy prace dyplomowe na uczelniach.
  • Bindowanie drutowe – technologia opiera się na identycznym schemacie działania co w przypadku bindowania grzbietowego, z tą różnicą, że zamiast plastikowych grzbietów, wykorzystujemy druciany zwój. Plusem są możliwości rozkładania i dowolnego manipulowania stronami (pełne 360 stopni). Do minusów należy zaliczyć brak możliwości rozłożenia dokumentu bez jego niszczenia.

źródło: idealnebiuro.pl – sprzęt biurowy